Basen w ogrodzie - jakie są jego zalety?

Basen w ogrodzie - jakie są jego zalety?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Posiadanie przydomowego basenu to świetna inwestycja. Jego obecność pozwoli na urozmaicenie codziennego życia rodzinnego i z pewnością zachwyci wszystkich odwiedzających gości. Możliwość wypoczynku w przydomowym basenie wcale nie musi się wiązać z astronomicznymi kosztami. Poznaj zasady, jakimi musisz kierować się przy planowaniu budowy basenu ogrodowego.

Projekt basenu — jak go wykonać?

Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wybranie odpowiedniego projektu. Jeśli posiadamy tego typu kwalifikacje, możemy sami go naszkicować, wyszukać gotowy w sieci, lub nabyć w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika oraz jego położeniem. Pamiętać należy, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych trzeba zgłosić i otrzymać pozwolenie na budowę, ponieważ kiedy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.

Położenie basenu — jakie będzie najlepsze?

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie powstawał w czasie budowy domu i ogrodu, możemy ocalić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Przede wszystkim szukajmy miejsca nasłonecznionego, ażeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody oraz lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Umożliwi nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści i gałązek.

Następną rzeczą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest oszacowanie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu zwiększy się w czasie zimy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zagwarantuje niekończący się dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego basenu.

Jakie są zalety przydomowego basenu?

Z roku na rok przybywa coraz więcej firm, które zajmują się budowaniem basenów. Wynika to z faktu, że rośnie grono klientów, którzy zainteresowani są tego typu usługami. W większości ludzie decydują się na małe baseny ogrodowe, jednak bywa, że jest to basen także kryty. 

Już nawet niewielki zbiornik wody wystarczy nam na wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych po pracy, czy do nauki pływania z dziećmi. Prywatny basen to wygoda. Można skorzystać z niego w każdej chwili, bez konieczności wyjazdów na baseny zbiorowe. Codzienne wpływanie znakomicie wpływa na kondycję i na stawy. Taki przydomowy basen to wspaniałe miejsce relaksu nie tylko dla nas, ale także dla odwiedzających nas gości. Wbrew pozorom wcale nie jest to luksus zarezerwowany wyłącznie dla bogaczy.

Autor artykułu
Klaudiusz Urbański
Oceń artykuł
Tagi artykułu
basen w ogrodzie baseny basen ogrodowy budowa basenu
Komentarze artykułu
2
Mirosław Pawłowski

Pytanie czy basen w naszych warunkach to dobra opcja. Mój sąsiad ma fajny mały basen ale bardzo mało korzysta bo jest zimna woda. Teraz kupił sobie saunę która jest na dworze i to jest o wiele lepsza opcja. P.S mój sąsiad jest emerytem, który całe życie pracował w Niemczech :D

0 0
Amelia Dudek

Mieć basen w ogrodzie to jakaś bajka. Ja niestety mieszkam w bloku.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Basen w ogrodzie - jakie są jego zalety?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 2
Artykuły z tej kategorii