Dowiedz się, jakie były losy horrorów w przeszłości, a jakie są dzisiaj?

Dowiedz się, jakie były losy horrorów w przeszłości, a jakie są dzisiaj?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Różnorodność tematów, które wykorzystują producenci horrorów do nakręcenia filmu, jest imponująca. Przeważają w nich brutalne sceny, nadprzyrodzone zjawiska oraz rzeczy, które zaprzeczają normom, i które znamy z naszej rzeczywistości. Filmy pełne grozy czy slashery są wypełnione szaleństwem oraz sprzecznymi emocjami, za które kochają je widzowie. Od początku powstania kinematografii, horrory dostarczają mnóstwo adrenaliny!

O co chodzi w horrorach?

Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą często organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w trakcie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie zaprezentować to, co irracjonalne i straszne.

Główny bohater to zło wcielone, które pojawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru przedstawia tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Horror – poszczególne dzieje jego powstawania!

Początki horroru można już odszukać w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który nakręcił takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy, jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach, jak na przykład: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Niemniej jednak szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. i 60. W tym czasie powstało dużo kiczowatych i krwawych ekranizacji, w czym prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. przyniosły trochę odejście od klasycznej formy horroru i powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni cykl metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w jakich obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład upiorem okazuje się człowiek.

Rola horroru w dzisiejszym świecie!

Obecnie we filmach jest coraz to mniej grozy, którą znamy z filmów poprzednich lat. Dzięki masowej produkcji można spotkać niewielką tylko ilość produkcji, które wywołują we widzu faktyczny lęk i niepokój. Przeważać zaczęły tematy gore, które mają za zadanie wywołać u widza obrzydzenie, a także główny nacisk kładą na sceny przemocy. Pomimo wielu zmian, to jedno jest pewne, że ludzie nadal uwielbiają mroczne opowieści, które napędzają faktycznym strachem!

Autor artykułu
Olga Szymczak
Oceń artykuł
Tagi artykułu
horror filmy grozy geneza horroru narzeczona frankesteina slashery
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii