Czy fitness po porodzie dla młodej mamy jest wskazany?

Czy fitness po porodzie dla młodej mamy jest wskazany?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Wiele młodych mam zastanawia się, czy fitness po porodzie jest dla nich wskazany? Otóż odpowiedź jest prosta — jak najbardziej. Trzeba natomiast pamiętać o paru ważnych kwestiach, zanim zdecydujemy się wrócić do formy. Dajmy sobie czas na relaks i powrót do równowagi sprzed porodu. Ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne, na początek dobrym rozwiązaniem będzie wzmocnienie mięśni dna miednicy. Spacery i ćwiczenie oddechu jest kolejnym pomysłem, który sprawdzi się dla młodych mam.

Co to jest połóg po ciąży? 

Jeżeli mamy do czynienia z porodem naturalnym, średni połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, który organizm wymaga, aby się zregenerować i ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą dłużej czuć dyskomfort powiązany z bólem podczas wygajania się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach niezwykle ważne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną poczekać do upływu przynajmniej 8 tygodni od porodu i poddać się kontroli u lekarza, który oszacuje, czy nasz organizm powraca powoli do stanu sprzed ciąży. Powinno się pamiętać, że mamy po porodzie powinny pomału wracać do formy oraz odpowiednio zestawiać ćwiczenia, rozważnie intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy i cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze osłabiony po noszeniu przez parę ostatnich miesięcy dużego ciężaru. Istotne jest, by rozpocząć od powolnego wzmacniania tych mięśni przez stosowne, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Niezwykle ważny jest czas dla młodej mamy

Wir normalnych obowiązków z maluszkiem nie ułatwia zrzucenia kilogramów po porodzie. Należy zacząć ostrożnie, nie forsować organizmu. Na początek znakomite będą spacery jako wzmocnienie kondycji ciała. Rześkie powietrze aktywuje nas do działania. Potem można spróbować wizyty w klubie fitness (są miejsca, dokąd można przyjść nawet z dziećmi). Tam, pod okiem zawodowca, zostaną dobrane ćwiczenia do naszego bieżącego poziomu kondycji oraz sprawności. Zestawy ćwiczeń to na początek szczególnie wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków, tłumienie bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz odciążanie go. Często stosowane są elementy jogi czy pilatesu.

Od czego młoda mama musi zacząć trening? 

Na wstępie powinno się zacząć od ćwiczeń oddechowych, które usprawnią pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Jednakowo istotne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk oraz nóg, realizowane w seriach, poprawiające krążenie. Kilka razy dziennie należałoby ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez regularność i systematyczność pierwotna sprawność tego narządu wróci w stosunkowo krótkim czasie. Kolejnym aspektem jest ożywienie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha, ich napięcie. To istotne, albowiem wbrew temu co robi na nieszczęście większość pań, brzuszki nie są najlepszym ćwiczeniem po porodzie! Skutkuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może być powodem poważnych problemów z kręgosłupem, nietrzymania moczu lub powstania przepukliny brzusznej! Kiedy zaczynamy ćwiczyć, strońmy od przetrenowania, nie dyktujmy sobie nazbyt dużego tempa oraz intensywności treningów, w zamian tego słuchajmy swojego ciała oraz ćwiczymy rozważnie. Na początku odpuśćmy bieganie lub wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Zestawy ćwiczeń dla młodej mamy po narodzinach dziecka

Czy zastanawialiście się kiedyś, które ćwiczenia są idealne dla młodej mamy po porodzie? Przedstawiamy najlepsze z nich. W pierwszej kolejności zaczniemy od unoszenia naprzemiennie nóg. W tym celu połóżmy się na boku z wyprostowanymi nogami i unieśmy jedną z nich, jak najwyżej. Panie z pewnością docenią również aktywność na mięśnie brzucha. Ćwiczymy w niej też oddech i wzmocnienie nóg. Jest to tzw. unoszenie stóp - przybieramy pozycję siedzącą, opieramy się na łokciach, a potem zginamy nogi w kolanach. Ugięte nogi unosimy i dbamy tym samym o to, aby łydki były położone równolegle do podłoża. Następnie powoli opuszczamy nogi. Młode mamy, które nie słyszały o popularnej „świecy” muszą jej koniecznie spróbować! Najważniejsze w tym treningu będą nogi oraz biodra.  Kładziemy się na plecach, unosimy nogi wysoko i zwracamy uwagę, aby unosić je równo, tak by powstała pionowa świeca. Ściągamy łopatki i wciągamy brzuch. Ręce pozostają swobodnie na macie. Należy pamiętać, aby ćwiczenia wykonywać seriami po parę.

Autor artykułu
Bogdan Kaczmarczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
fitness trening po porodzie fitness po porodzie joga pilates
Komentarze artykułu
1
Amelia Dudek

Ruch na pewno jest ważny. Jak ktoś nie ma czasu na fitness to chociaż jakiś spacer.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii