
Wulkanizator – opis stanowiska i zarobki!
Jeśli słyszymy o zakładzie wulkanizacyjnym, to od razu myślimy sobie o wymianie opon w związku ze zmianą sezonu. Z tym najbardziej kojarzymy wulkanizatora! Mimo wszystko, to nie jest jego jedyne zajęcie. Zajmuje się on całym serwisowaniem opon, inaczej mówiąc, dąży swoimi czynnościami do doprowadzenia ich do całkowitej użyteczności. Należą do tego między innymi konserwacja całych opon i kół lub prostowanie i naprawa felg!
Wulkanizator – zarys pracy!
Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od reperacji opon w samochodach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły wyższej. Adepci tego fachu uczą się pracy np. poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego zawodu najogromniejszą grupę tworzą absolwenci szkół samochodowych.
Do podjęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkolenia, kandydat posiadać powinien dodatkowo siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz zakładanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.
Jakie czynności wykonuje wulkanizator?
Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może sporo zadań. W szczególności klienci przyjeżdżają do nich celem cyklicznej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Inny, często też wykonywaną usługą jest wyszukanie i zaklejanie dziur w oponach. Do zadań należą także konserwacja bieżników opon oraz ich wymiana.
Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują rozmaite metody. Wśród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz zastosowanie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę również nad felgami w pojazdach swoich klientów. Reperują uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli również opony i felgi. Prostują te skrzywione z odkształceniami. Zajmują się także ich renowacją i malowaniem.
Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem oraz wyważarki do kół.
Czy zawód wulkanizatora jest opłacalny?
Specjaliści, którzy potrafią naprawić czy wymienić opony w pojazdach, będą tak długo potrzebni, jak długo ludzie będą używali samochodów i innej komunikacji. Szczytowe zarobki w pracy wulkanizatora można odnotować w miesiącach, kiedy ludzie licznie jadą wymieniać opony, czyli początek wiosny i zimy. W kolejnych miesiącach roku zarabiają na przechowywaniu kół klientów, bieżącym naprawom ogumienia oraz felg, a także serwisowaniu pojazdów!
Piotr Szczepański
Tagi artykułu
Praca mechanika - jak ją dostać i czy można w niej dobrze zarobić?
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy