Aranżacja ogrodu - wszystko co musisz o niej wiedzieć
Zamiast urządzać ogród przypadkowo, znacznie lepiej jest poświęcić mu więcej uwagi i stworzyć gustowną aranżację. Profesjonalne zagospodarowanie terenu sprawi, że otoczenie będzie wyglądało zachwycająco. Wymaga to jednak pewnych umiejętności i sporej wiedzy, nie tylko o samym projektowaniu, ale także o zachowaniu poszczególnych roślin i środków ochrony, jakimi należy je traktować. Dobrym rozwiązaniem będzie oddanie ogrodu w ręce profesjonalistów. Również finansowo może to okazać się lepszym rozwiązaniem, niż nieudane próby sadzenia roślin na własną rękę.
Dlaczego ogród ma znaczenie?
Ogród stanowi ubocze, nieograniczoną przestrzeń, osobisty azyl, do jakiego możemy uciekać w celu zrelaksowania się, rekreacji i również zabawy. W zależności od rozmiarów, położenia oraz zaaranżowania działki, ogród może spełniać rozmaite funkcje.
Kwestie te w pewnych momentach podyktowane są koniecznością — posiadłość położona na stromym terenie najczęściej wiąże się z nachyloną działką, nieraz jednakże wynikają wyłącznie z prywatnych priorytetów.
W grę wkracza tu zatem projektowanie ogrodów, które staje się coraz popularniejszą dyscypliną. Ludzie lubią ładną oraz estetycznie zorganizowaną przestrzeń, a zawód projektanta ogrodowego staje się równie powszechny, co klasyczny architekt wnętrz.
Czy jednakże usługi takiej osoby mogą pozostać uznane za nieodzowność, czy pozostają poniekąd w zakresie luksusu, na który decydują się jedynie wszyscy, jakim zwłaszcza zależy na estetycznym i funkcjonalnym ogrodzie. Czas odpowiedzieć sobie na te pytania!
Projektowanie ogrodu — z czym się ono wiąże?
Właściwie zorganizowany ogród to o wiele więcej niż tylko kawałek ziemi obrośnięty trawnikiem. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednakże za najporządniej zaprojektowanymi ogrodami kryje się szczegółowe planowanie, które nakierowane jest na to, żeby przynosić optymalne wyniki.
Pod wieloma okolicznościami projektowanie ogrodów jest dziedziną o wiele bardziej wymagającą od projektowania wnętrz, albowiem występuje tutaj niezwykle mocny czynnik losowy. To znaczy, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, jakie stanowią kluczowy komponent niemal każdego ogrodu.
Poza tym uwzględnić tutaj należy liczne elementy zewnętrzne, które na taki ogród będą wpływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta mogą o wiele ograniczyć zakres materiałów, które w projektowaniu ogrodu się użytkuje.
Jakie rodzaje ogrodów są najpopularniejsze?
Odwołując się do najbardziej klasycznego podziału ogrodów, wolno wymienić tu dwa warianty, jakie do dziś wybierane są jako wzór przy planowaniu ogrodów:
- Ogród francuski — specyficzny, proporcjonalny i równo przycięty ogród, w jakim udział ludzkiej pracy jest wyraźnie widoczne. Mając swoje początki w barokowych pałacach, łączy się on z bogactwem oraz majestatem, inspirując dużo ze współczesnych ogrodów. Styl ten najprawidłowiej prezentuje się w przypadku działek o większej przestrzeni.
- Ogród angielski — jest to kompletnie odmienne podejście, jakie w mniejszym stopniu wpływa na wzrost roślin, nadając całej powierzchni iluzję dzikości. Choć prowadzenie takiego ogrodu ma prawo wydawać się o wiele łatwiejsze, to w dalszym ciągu należy o niego zadbać, żeby nie przekształcił się w pospolite zarośla.
Architekt ogrodów — kiedy jego pomoc jest nieoceniona?
Projektowanie i aranżacja ogrodów wymaga zdecydowanie znacznego zasobu wiedzy z tematyki gleby oraz roślinności. Architekt, po zapoznaniu się z glebą, jaka znajduje się w ogrodzie, zdecyduje jakie gatunki roślin można w nim umieścić. Uwzględni ich wymogi, które dotyczą na przykład odporności na wiatr, deszcz, zimno, a także jakie mają zapotrzebowanie na światło słoneczne.
Aranżacja pięknego ogrodu nie musi ograniczać się tylko do roślin, choć jak wiadomo, piękne kwiaty i dekoracyjne drzewka robią większość pracy i często nie wymagają dużych nakładów finansowych. Warto jednak nadać im odpowiednią oprawę w postaci na przykład oświetlenia, które wyeksponuje zieleń.
Bardzo efektownie w ogrodzie wyglądają też sadzawki i oczka wodne. Niezwykle urokliwego klimatu dodają jeszcze kamienne schodki. Te wszystkie prace można powierzyć właśnie architektowi ogrodów.
Klaudiusz Urbański
Tagi artykułu
Basen w ogrodzie - jakie są jego zalety?
Komentarze artykułu
1Amelia Dudek
Kupując dom powiedziałam już na samym początku, że ogrodem zajmować się będę ja. Grzebanie w ziemi i zajmowanie się roślinami to moje największe hobby i myślę, że mój ogród wygląda jak te z katalogów.