Książki fantastyczne jakie musi przeczytać każdy znawca gatunku

Książki fantastyczne jakie musi przeczytać każdy znawca gatunku

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Fantastyka ma różne oblicza. Mówi się, że to gatunek literacki oraz filmowy. Ma on grono swoich wielbicieli oraz tych, którzy niechętnie do niego podchodzą, tłumacząc, że kojarzy się z bajkami dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Fantastyka to dział książek, który posiada dużą grupę odbiorców wśród osób dorosłych. Jakie książki zyskały największą popularność? Wymieniamy najważniejsze dzieła literatury fantastycznej.

Czarodzieje i różdżki u J.K.K. Rowling

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling na pewno wszyscy kojarzą, niemniej jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niezwykłe zdolności magiczne i niezmiernie utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, żeby następnie trafić do szkoły magii i czarodziejstwa, podbiły i do tej pory podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak i tych starszych.

Ze względu na rozmaitość oraz uniwersalność przedstawianych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi niezależnie od wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to doskonały wybór.

Trylogia pierścienia w wykonaniu Tolkiena

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana zawiłym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, który w tym momencie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, jaką trzeba znać. Powieść jest tak naszpikowana różnymi emocjami, że nie tylko entuzjaści fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego odnajdą sporo przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeżeli sama książka okaże się aż nadto nieprzystępna, a język zbyt trudny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest również ekranizacja, która jest tak dobrze zrobiona, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez sporą część filmu wędrują przez pasma górskie, jest bardziej plusem aniżeli minusem.

Saga Wiedźmińska Sapkowskiego — zna ją każdy miłośnik literatury fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i wielbimy dosadny, siarczysty humor, to znakomicie nadadzą się książki Sapkowskiego. Dominuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że znajdujemy się w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii oraz baśni. Znajdziemy tam dodatkowo sporo krwi i bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Gdy uwielbiamy książką zapoczątkować jakąś ekranizację bądź na odwrót możemy obejrzeć serial, który nakręcono w 2019 roku.

Strach i groza jako wątki przewodnie w dziełach fantasy Tolkiena

Zwolennicy odczuwania lęku i ci, co uwielbiają się po prostu bać, też znajdą coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu wspaniałych powieści i tytuły takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” czy „Księga Mistrza” będą perfekcyjne na zapoczątkowanie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Fantasy — jeden gatunek i wiele możliwości

Dział pisarski, jakim jest fantasy to tak naprawdę bardzo szeroka dziedzina literacka. Wyjątkową czyni ją to, że może nawiązywać do wielu wątków. Wbrew pozorom nie są to tylko opowiadania o niestworzonych historiach i wymyślonych potworach. To dlatego fantasy jest właśnie tak wciągające. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, a jest w czym wybierać. Oto przykłady:

  • High fantasy, gdzie świat główny nie istnieje lub jest po prostu bardzo odległy;
  • Heroic fantasy, gdzie akcja toczy się wokół przygód bohatera lub bohaterów, którzy są herosami;
  • Dark fantasy, czyli fantasy z elementami horroru;
  • Low fantasy, czyli high fantasy z dodatkiem zjawisk nadprzyrodzonych;
  • Science fantasy, czyli połączenie science fiction i fantasy.
Autor artykułu
Olga Szymczak
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Harry Potter J.K.K Rowling czarodzieje J.R.R Tolkien Władca Pierścieni Hobbit Wiedźmin literatura fantastyczna
Komentarze artykułu
2
Oliwia Głowacka

Myślę, że teraz coraz mniej ludzi sięga po książki, co jest bardzo smutne.

0 0
Amelia Dudek

Jest tyle fantastycznych książek, które naprawdę warto przeczytać i serdecznie zachęcam ogólnie do czytania czegokolwiek.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii