Pierwszy film dokumentalny - jak go zrealizować?

Pierwszy film dokumentalny - jak go zrealizować?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

W kinematografii jednym z najważniejszym z gatunków jest film dokumentalny. Umożliwia on nakręcenie własnej historii w interesujący sposób, która na długo zostaje w naszej pamięci. W tym gatunku możemy zaprezentować historie i wydarzenia w różny sposób.

Jeśli zastanawiasz się nad nakręceniem własnego filmu dokumentalnego, ale brakuje Ci odpowiednich wskazówek - ten wpis jest dla Ciebie.

Dobrego pomysł to podstawa

Pomysł na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Stąd przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o zrobieniu swojego filmu dokumentalnego, powinno się odpowiednio przemyśleć, co pragniemy w nim zaprezentować.

Na początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić także trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Czy scenariusz jest ważny?

Scenariusz jest istotny wówczas, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chcesz zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami historii. Jest to nieco trudniejsze, ale do zrobienia :)

Potrzebny sprzęt

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego zrobienie będzie charakteryzowało się dużą dynamicznością – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego i mobilnego sprzętu.

Tak w rzeczy samej potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wymienionych poniżej:

  • kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, ważne jest, aby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do specjalistycznych programów to znakomicie, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odnajdziesz dużo darmowych opcji.

Dlaczego ujęcia są takie istotne?

W filmie dokumentalnym możemy pozwolić sobie na dowolność zdjęć. Reżyser ma decydujący wpływ na to, w jakim klimacie powstanie film oraz jak będą wyglądały ujęcia. Mamy do wyboru różne opcje, takie jak kręcenie z ręki, statyw, dron - zaletą jest to, że możemy to wszystko możemy połączyć w całość! Jak wspomniano wcześniej, warto mieć określony plan lub pomysł.

W filmie dokumentalnym wiele ujęć, to podstawa. Tak zwane "overshooting", które oznacza "nagrywanie za dużo" występuje często w tym gatunku. Lepiej jest mieć więcej materiału niż mniej!

Autor artykułu
Diana Sokołowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
film dokumentalny scenariusz montaż wideo overshooting
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii