Planujesz zakładanie trawnika? Poznaj zalety wysiewu trawy jesienią
Zadbany trawnik to najbardziej stylowa ozdoba posesji. Zielony dywan zachwyca i stwarza idealne warunki do rodzinnego wypoczynku podczas upalnych dni. Najlepsza pora na zakładanie trawnika z siewu to wiosna oraz jesień. Bez względu na to, czy wybierzemy wiosenny, czy jesienny termin siewu, są pewne zasady, którymi należy kierować się podczas prac. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Wysiewanie trawnika — od czego zacząć?
Prace nad nowiutkim trawnikiem powinno się zacząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niskie pH służyć będzie przyrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.
Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od użycia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na rozdeptywanie, inaczej trawę rekreacyjną lub sportową. W przypadku, gdy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.
Przed posianiem trawnika prawidłowo naszykuj podłoże. Wyeliminuj wszystkie chwasty występujące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to pozytywne przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, zabierając ze sobą dopiero co posiane nasiona. W następnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a później wysyp nawozy i kompost oraz ubij powstałe podłoże.
Po wysianiu nasionek trawy zajmij się podlewaniem. Wykonuj to przy pomocy niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, aby nie zmyć nasion. Dodatkowe zraszanie korzystnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.
Czego wystrzegać się podczas wysiewu trawnika?
Powszechne jest dużo błędów, które zaobserwować można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na etapie szykowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.
Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W pewnych miejscach widzialne będą wolne pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania czy też w przypadku siewu ręcznego powtórz operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zaniedbuje ten proces, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędem. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez ile czasu w ciągu dnia gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej deptany. Mając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.
Zadbany trawnik jesienią — najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
Aby trawnik mógł stanowić wizytówkę naszego ogrodu przez kolejny sezon letni, należy już od wczesnej jesieni zadbać o odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich jest wertykulacja. Polega ona na usunięciu mchu i zbitego filcu oraz przycięciu darni. W wyniku zabiegu dochodzi także do napowietrzenia gleby oraz ułatwieniu dotarcia wody wewnątrz ziemi.
Po wertykulacji jest najlepszy czas na to, aby potraktować trawnik odpowiednim nawozem. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki przeznaczone do stosowania jesienią. Bogate są one przede wszystkim w fosfor i nie zawierają azotu, który w jesiennym okresie jest całkowicie zbędny.
Ostatnie koszenie najlepiej jest wykonać wraz z pierwszymi przymrozkami. Tak przygotowana trawa będzie gotowa na przetrwanie zimy i na ukazanie się w pełnej okrasie w kolejnych ciepłych dniach.
Herbert Maciejewski
Tagi artykułu
Basen w ogrodzie - jakie są jego zalety?
Sauna przydomowa - zalety, zasady wykonania i koszty
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy