
Praca mechanika - jak ją dostać i czy można w niej dobrze zarobić?
Każdy, kto na co dzień porusza się samochodem, doskonale wie o tym, że konieczność skorzystania z usług mechanicznych może pojawić się w każdym momencie, nawet kilka razy w ciągu roku. Awarie samochodu nie należą oczywiście do przyjemności, gdyż często wiążą się ze sporymi wydatkami w budżecie. Patrząc na to z drugiej strony, mechanik może być zatem bardzo opłacalnym zawodem. Fachowiec taki nie powinien nigdy narzekać na brak zleceń, a co za tym idzie, także na zarobki. Czy rzeczywiście tak jest?
Obowiązki mechanika samochodowego — jakie zadania wykonuje on na co dzień?
Na to pytanie ogólną odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed rozpoczęciem napraw specjalista musi rozpoznać usterkę. Czasami jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik musi być w stanie współdziałać z innymi pracownikami warsztatu w celu zapewnienia efektywnego jego działania. Prócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy oraz układ napędowy. Wykonuje ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Musi umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Często dodatkowo komputer z warsztatowym oprogramowaniem.

Ile zarabia mechanik samochodowy?
Jakie kroki należy podjąć, aby zostać zawodowym mechanikiem samochodowym?
Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum o profilu mechanika samochodowego. Poniektórzy pasję i talent w tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest także samoukami. Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motorów, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować takie naprawy na własną rękę.
Dla pracodawcy najważniejsze są umiejętności. Zawód lub tytuł da się uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten czynnik jest kluczowy.
Jak wygląda środowisko pracy mechanika samochodowego?
Ciężar, jakim charakteryzują się samochody, a także ich rozmiary, powodują, że to mechanik bardzo często musi dostosować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tego powodu bardzo często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod samochodem i w kanale warsztatowym lub w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.
Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, aby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich instalacja może powodować potrzebę użycia znacznej siły i dobrej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, aby nic nie przygniotło nam nogi.
Czy mechanik samochodowy jest dobrze opłacanym zawodem?
Rynek pracy jest obecnie bardzo przyjaźnie nastawiony w stosunku do mechaników. Zarówno wykwalifikowani, doświadczeni pracownicy, jak i początkujący praktykanci powinni bez problemu znaleźć dla siebie wakat. W Polsce niemal każde gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jeden samochód, a więc zapotrzebowanie na tego typu usługi i tym samym na stanowiska pracy jest dość duże.
Pozostaje tylko kwestia zarobków. Jak wiadomo, zawód mechanika nie należy do lekkich i decydując się na jego wykonywanie, większość fachowców liczy na godziwe wynagrodzenie. Mechanicy, którzy cieszą się dobrą opinią i posiadający wysokie kwalifikacje, mogą poszczycić się bardzo zadowalającymi dochodami. Według ogólnopolskich badań średnia pensja mechanika nie powinna być niższa niż 3500 tys. zł. Ci najbardziej doświadczeni inkasują co miesiąc około 5-6 tys. zł.
Filip Mazur
Tagi artykułu
Czy samochody elektryczne są warte uwagi?
Wulkanizator – opis stanowiska i zarobki!
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy