Sauna przydomowa - zalety, zasady wykonania i koszty

Sauna przydomowa - zalety, zasady wykonania i koszty

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Sauna przy własnym domu to marzenie wielu osób. Jeszcze do niedawna posiadanie takiej kabiny we własnym ogrodzie było czymś niezwykłym, wyznacznikiem pewnego rodzaju luksusu. Sytuacja zmieniła się gdy zapanowała moda na budowę ogrodowych basenów i jacuzzi. Przydomowa sauna stała się elementem życia towarzyskiego, ale także dobrym sposobem na zadbanie o zdrowie, dobre samopoczucie i wygląd skóry. Na szczęście instalacja takiej sauny wcale nie jest aż takim dużym wyzwaniem.

Czym są sauny i jakie jest ich działanie?

Sauny to wnętrza, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni i usprawniają kondycję skóry. Z uwagi na na dobroczynne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje parę grup saun różniących się trybem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci zbudowania sauny powinno się pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Da się wówczas zaplanować osobne pomieszczenie, bądź dużą łazienkę, gdzie może się ona zmieścić.

Jakie sauny wyróżniamy najczęściej?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich za pomocą parowników. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura odczuwalna we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest odmianą sauny parowej. Para w niej produkowana jest z udziałem pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – określana także jako fińska. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest innowacyjnym rozwiązaniem. Osiąga około 60 oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Jak dobrać rodzaj sauny do indywidualnych potrzeb?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na niezwykle wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla niektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z nadwagą oraz z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów uzdrawiających na kłopoty skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże polecane dla osób z kłopotami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu poprzez fale podczerwone.

Od czego zależą koszty instalacji sauny?

Koszty zakupu czy budowy sauny przydomowej są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Pierwszy z nich to miejsce instalacji sauny. Kabina przeznaczona do montażu w pomieszczeniu (na przykład w łazience) będzie zdecydowanie tańsza niż ta, która będzie w postaci oddzielnego domku na zewnątrz. 

Inny element, który wpływa na cenę sauny to jej wielkość. Warto stawiać na standardowe rozmiary lub zakup tej gotowej, a nie wykonanie pod indywidualny wymiar. Producenci gotowych saun przydomowych, oferują swoje produkty w średniej cenie około 5 tys. zł. 

Znaczenie będzie miał także rodzaj materiałów, jakie wybierzemy do budowy przydomowej sauny. Najczęściej wybierane rodzaje drewna to jodła oraz cedr. Nie należy zapominać także o piecu elektrycznym. Jego cena wynosi mniej więcej 1500 zł. 

Autor artykułu
Klaudiusz Urbański
Oceń artykuł
Tagi artykułu
sauny sauna rzymska sauna mokra sauna sucha sauna fińska sauna infrared
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Basen w ogrodzie - jakie są jego zalety?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 2
Artykuły z tej kategorii