
Spływ kajakowy - jak się do niego przygotować oraz co zabrać?
Obcowanie z wodą, zielenią i naturą oraz błogi spokój to główne atuty kajakarstwa i jednocześnie jedne z najczęściej podkreślanych przez miłośników tego sportu. Wypad na kajaki to świetna okazja do tego, aby wypocząć, ale jednocześnie aktywnie spędzić czas i zadbać o dobrą kondycję. W tym artykule doradzimy początkującym osobom, co zabrać ze sobą na spływ oraz jak się do niego przygotować.
Krok pierwszy — wybór miejsca spływu
Polska jest bogata w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są także właściwe dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.
Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.
Można także znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich kompetencjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego i krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby obniżyć koszty transportu kajaków.
Krok drugi — decyzja o wyborze firmy organizującej spływ. Na co zwrócić uwagę?
- w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
- lokalizacja wybranego spływu kajakowego – zazwyczaj firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
- ilość instruktorów w trakcie spływu;
- co musimy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
- jakość oferowanego sprzętu;
- czy firma oferuje program dla dzieci;
- dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
- ulokowanie bagażu – przewożony w samochodzie czy w kajaku;
- ubezpieczenie NNW.
Krok trzeci — spakowanie rzeczy niezbędnych podczas spływu
Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i istotne dokumenty. Bardzo istotna jest kamizelka ratunkowa!
Powinno się zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego okulary przeciwsłoneczne. W większości wypadków w czasie spływu jesteś nieustannie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć w ten sposób skórę czy dostać udaru słonecznego.
Bardzo istotne jest także zadbanie o odpowiednie nakrycie głowy, zwłaszcza kiedy temperatura daje się we znaki. Promienie słoneczne na otwartej przestrzeni są o wiele bardziej dotkliwe i można nabawić się udaru słonecznego. W podręcznym ekwipunku nie może zatem zabraknąć czapki z daszkiem lub kapelusza.
Osoby z wrażliwą skórą mogą pomyśleć także o rękawiczkach. Podczas wiosłowania łatwo jest o otarcia naskórka i powstanie odcisków. Rękawice nie dość, że ochronią przed tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, to sprawią dodatkowo, że wiosło nie będzie ślizgać nam się w rękach.
Otylia Gajewska
Tagi artykułu
Czy fitness po porodzie dla młodej mamy jest wskazany?
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy