Spływ kajakowy - jak się do niego przygotować oraz co zabrać?

Spływ kajakowy - jak się do niego przygotować oraz co zabrać?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Obcowanie z wodą, zielenią i naturą oraz błogi spokój to główne atuty kajakarstwa i jednocześnie jedne z najczęściej podkreślanych przez miłośników tego sportu. Wypad na kajaki to świetna okazja do tego, aby wypocząć, ale jednocześnie aktywnie spędzić czas i zadbać o dobrą kondycję. W tym artykule doradzimy początkującym osobom, co zabrać ze sobą na spływ oraz jak się do niego przygotować.

Krok pierwszy — wybór miejsca spływu

Polska jest bogata w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są także właściwe dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można także znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich kompetencjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego i krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby obniżyć koszty transportu kajaków.

Krok drugi — decyzja o wyborze firmy organizującej spływ. Na co zwrócić uwagę?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – zazwyczaj firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w trakcie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – przewożony w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Krok trzeci — spakowanie rzeczy niezbędnych podczas spływu

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i istotne dokumenty. Bardzo istotna jest kamizelka ratunkowa!

Powinno się zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego okulary przeciwsłoneczne. W większości wypadków w czasie spływu jesteś nieustannie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć w ten sposób skórę czy dostać udaru słonecznego.

Bardzo istotne jest także zadbanie o odpowiednie nakrycie głowy, zwłaszcza kiedy temperatura daje się we znaki. Promienie słoneczne na otwartej przestrzeni są o wiele bardziej dotkliwe i można nabawić się udaru słonecznego. W podręcznym ekwipunku nie może zatem zabraknąć czapki z daszkiem lub kapelusza.

Osoby z wrażliwą skórą mogą pomyśleć także o rękawiczkach. Podczas wiosłowania łatwo jest o otarcia naskórka i powstanie odcisków. Rękawice nie dość, że ochronią przed tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, to sprawią dodatkowo, że wiosło nie będzie ślizgać nam się w rękach.

 

Autor artykułu
Otylia Gajewska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
spływy kajakowe ubezpieczenie nnw krem z filtrem SPF
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii