
W jakich sytuacjach sprawdzą się konkretne nuty zapachowe?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wygląda tworzenie idealnej kompozycji zapachowej. Nad każdymi perfumami pracuje sztab ludzi o doskonałym węchu. Aktualnie dostępnych produktów tego typu jest niesamowicie dużo, co jeszcze bardziej utrudnia nam wybór. Zapoznaj się z najpopularniejszymi nutami zapachowymi i dowiedz się, które muszą dominować w Twoich perfumach.
Jakie zapachy składają się na kwiatowe perfumy?
Istnieją cztery fundamentalne grupy zapachów, które da się umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują niemalże we wszystkich perfumach damskich. Zwykle trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, jakie stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od aplikacji i utrzymują się zwykle od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy, a także tuberozy. Czynią one zapach bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.
Jakie zapachy składają się na orientalne perfumy?
Jest to najbogatsza i najbardziej zróżnicowana grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło i bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, orientalnych zapachów, kalafonie – typowo wschodnich. Paczula i drzewo sandałowe to aromaty orientalno-drzewne. Są to nierzadko dość ciężkie aromaty, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, które zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy wrócić do perfum.
Jakie zapachy składają się na świeże perfumy?
Pojawiają się w nucie głowy, czyli tej pierwszej, którą czujemy od razu. Świeże, delikatne, niesłychanie przyjemne, składają się na nie między innymi trawy oraz nuty zielone, zapachy morskie i wodne. W kole zapachów do orzeźwiających zaliczane są również nuty owocowe, także te lekko słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne.
Szczególnym typem zapachów orzeźwiających są cytrusy, częstokroć wyodrębniane jako indywidualna grupa, bowiem jej przedstawiciele niezwykle często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z limetek, grapefruitów, cytryny, kwiatów pomarańczy, pomelo, pomarańczy, ale także do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych i drzewnych są zioła, te silnie pachnące, jak lawenda, tymianek oraz rozmaryn.
Jakie zapachy składają się na drzewne perfumy?
Nieco tajemnicze, modne w perfumach dla mężczyzn albo jako element nut bazy w kobiecych. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, niemniej każdy gatunek pachnie w inny sposób; to również mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale i skóra i drzewa orientalne, bardzo pachnące. Mają one za zadanie wyciągnąć głębię perfum, wprowadzić delikatne przejścia między kolejnymi nutami, łagodzić i sprawiać, że cała kompozycja sprawia wrażenie komfortowej. Istnieją dodatkowo takie zapachy, które swoją mocą oraz zdecydowaniem górują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.
Jakie zapachy składają się na inne perfumy?
W kompozycjach pojawiają się również inne zapachy, które nadają całości unikalnego charakteru. W większości przypadków są to zapachy spożywcze, które kojarzą nam się pozytywnie. Przykładem są kawa, miód, wata cukrowa lub karmel. Dzięki takiemu dodatkowi z pewnością perfumy staną się niezapomniane, na czym zależy wielu osobom.
Donata Kucharska
Tagi artykułu
Czy zegarki na rękę są wciąż popularne?
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy